Mechanizm leczenia

Mechanizm leczenia

Aby zrozumieć, dlaczego pijawki zajmują tak szczególne miejsce w medycynie należy zdać sobie sprawę z tego, czym jest zdrowie i od czego zależy.

Zdrowie człowieka to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny.(WHO)

Aby organizm prawidłowo funkcjonował powinien znajdować się w stanie równowagi - homeostazy.

W skrócie oznacza to,że wszystkie organiczne części człowieka a także może najważniejsza - psychika powinny funkcjonować prawidłowo i spełniać swoje życiowe funkcje.

Jeżeli jedna z części składowych zaczyna szwankować pozostałe też powoli zaczyna trawić proces chorobowy.

U podstawy KAŻDEJ CHOROBY leżą zaburzenia krążenia tętniczego, żylnego lub limfatycznego.

PIJAWKA JEST OBECNIE NAJSILNIEJSZYM ZNANYM LEKIEM POPRAWIAJĄCYM UKŁAD KRĄŻENIA CZŁOWIEKA.

Znamy trzy główne mechanizmy lecznicze pijawek:

1. Moment przekłuwania się przez skórę (ukłucie,ból) - zasada akupunktury. Podrażnienie odpowiednich receptorów nerwowych w skórze człowieka daje odpowiedni sygnał do mózgu "mobilizując" go do działania mającego zapobiec bądź zwalczyć patologię.

2. Lecznicze działanie substancji farmakologicznych (leków) zawartych w gruczołach pijawek. Po przekłuciu skóry zaczyna uwalniać do krwioobiegu swoje unikalne substancje chemiczne o działaniu leczniczym, które syntetyzują w swoim ciele.

Takich biologicznie czynnych substancji wyizolowano do tej pory ponad 150 rodzajów.

Najlepiej poznaną substancją jest hirudyna. Jest to lek (stosuje się go w formie wyizolowanej) mający bardzo silne (wielokrotnie silniejsze od najczęściej stosowanej heparyny) działanie przeciwkrzepliwe i antykoagulacyjne.

Oprócz tej sztandarowej substancji gruczoły ślinowe pijawek zawierają między innymi: prostaglandyny, bdelinę, galantynę, hialuronidazę, lipazy, chloromycetynę i wiele innych.

Dość dokładnie poznane jest działanie substancji przeciwbólowych, przeciwzapalnych, znieczulających, regulujących ciśnienie tętnicze krwi a nawet antybiotyków, które składają się na "aptekę" mieszczącą się w ciele pijawki lekarskiej.

3. "Upust" krwi spowodowany działaniem pijawek. Działając jak rodzaj pompy mobilizują do pracy cały układ krążenia człowieka jednocześnie aktywizując siły obronne do walki z procesem chorobowym.

Ciekawe badania naukowe toczą się nad anty-nowotworowym działaniem niektórych "pijawkowych" leków. To jednak sprawa przyszłości.

Owe unikalne właściwości lecznicze sprawiają, że coraz częściej hirudoterapię wykorzystuje się w codziennej praktyce lekarskiej na całym świecie a w wielu krajach zabiegi z użyciem pijawek refundowane są przez Kasy Chorych.