Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne są to zabiegi kosmetologiczne polegające na kontrolowanym złuszczeniu naskórka (i  / lub) skóry za pomocą różnych substancji aktywnych. Są najczęściej stosowaną procedurą medyczno-kosmetyczną w dzisiejszej dobie. Jest to wypadkowa bardzo dobrych efektów leczniczych zabiegu, jego bezpieczeństwa, małej bolesności i niewielkiego kosztu. Śmiało można powiedzieć, że jest to zabieg „na kieszeń” większości mężczyzn i kobiet. 

Stosowane w peelingu dermatologicznym substancje powodują w sposób kontrolowany i przewidywalny uszkodzenie i usunięcie zniszczonej skóry, a następnie odnowę naskórka oraz pobudzenie produkcji naturalnego kolagenu. Zabiegi tego rodzaju mają znaczenie zarówno terapeutyczne jak i kosmetyczne. Dostępność i brak powikłań peelingów chemicznych stanowi w rękach lekarzy cenną i skuteczną broń w walce z trądzikiem, bliznami potrądzikowymi, przebarwieniami, bliznami, zmarszczkami, nadmiernym rogowaceniem skóry, trądzikiem różowatym, brodawkami łojotokowymi. 

Przeciwwskazania do ich stosowania to ciąża, opryszczka, gojące się rany, nieodpowiednia ochrona przed słońcem, aktywny proces zapalny skóry i accutane stosowany w czasie ostatnich 6 msc. 

Technicznie jest to zabieg polegający na pokryciu uprzednio przygotowanej skóry aktywnymi substancjami, a następnie po określonym czasie zneutralizowaniu ich działania.  W czasie procedury mogą wystąpić nieprzyjemne doznania (np. pieczenie), jednak lekarz kontroluje je by nie przekroczyły odpowiedniego poziomu i w razie konieczności natychmiast jest w stanie przerwać działanie użytych środków. 

W praktyce zaczynam zawsze od peelingów płytszych (słabszych), jednocześnie badając w ten sposób indywidualną wrażliwość skóry pacjenta i efekty możliwe do osiągnięcia w późniejszym zastosowaniu bardziej stężonych (mocniejszych) substancji. 

Po zabiegu w zależności od rodzaju i stężenia użytej substancji następuje różnie głębokie złuszczanie i następnie odnowa naskórka. Peelingi można powtarzać wielokrotnie zachowując między kolejnymi zabiegami właściwe odstępy czasowe (najczęściej minimum 4 tygodnie). 

Dokładniejsze informacje, odpowiedzi na pytania i zalecenia pozabiegowe (na piśmie) pacjent uzyskuje podczas konsultacji lekarskiej przed zabiegiem. 

Substancje aktywne najczęściej używane do peelingów chemicznych to: 

- Płyn Jessner”a 

- AHA - kwas glikolowy 

- TCA - kwas trójchlorooctowy 

- BHA - kwas salicylowy 

- Peelingi skojarzone (np. AHA+TCA). 

Podkreślając bezpieczeństwo zabiegu przy wszystkich typach skóry, należy jednocześnie zaznaczyć, że można je powtarzać oraz kojarzyć z zabiegami laserowymi, chirurgicznymi i innym leczeniem medyczno-kosmetycznym. Obecnie coraz więcej kobiet, ale tu pragnę podkreślić i nas mężczyzn, w dbałości o swoje zdrowie i wygląd korzysta z tego typu zabiegów.