Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne – toksyna botulinowa.

Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku skurczów mięśni - głównie twarzy, podczas codziennego życia, rozmowy, śmiechu, zdziwienia. Z czasem dynamiczne linie pogłębiają się i pozostają na stałe jako zmarszczki lub linie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 W sposób przypadkowy, w Kanadzie podczas leczenia toksyną botulinową zeza zauważono, że jednocześnie lek spłyca lub wręcz znosi linie i zmarszczki mimiczne na twarzy pacjentów. I tak, niezamierzony efekt działania leku stał się cennym narzędziem w walce o poprawę wyglądu i samopoczucia kobiet i mężczyzn. 

 

Toksyna botulinowa jest produktem bakteryjnym, który od dawna znajduje zastosowanie w neurologii, okulistyce i innych działach medycyny. Działanie botuliny polega na okresowym, odwracalnym osłabieniu działania pewnych grup mięśni. 

 W czasie ostatnich lat coraz większe zastosowanie znajduje w medycynie estetycznej jako bezpieczny, nieoperacyjny sposób usuwania „kurzych łapek”, ”lini czołowych”, ”lini zmartwienia”, zmarszczek między brwiami,” zmarszczek palacza”. 

 Obecnie na świecie zużywa się więcej botuliny (Botox, Dysport) w medycynie estetycznej niż w pozostałych specjalnościach lekarskich, co świadczy o powodzeniu, bezpieczeństwie i skuteczności tej metody. 

 Sam zabieg polega na serii wstrzyknięć leku w odpowiednie grupy mięśniowe cieniutką igiełką. Odpowiedni wybór dawki leku, miejsca i techniki wstrzyknięć zapewnia bezbolesność, skuteczność i bezpieczeństwo. Przy pacjentach bardzo wrażliwych na ból można zastosować znieczulenie odpowiednimi maściami. 

 Lek zaczyna działać zwykle 2-3 dni po iniekcjach, zaś ostateczny efekt uwidacznia się w ciągu 7-14 dni. 

Długość działania leku utrzymuje się od 3- 5 msc. lub dłużej w zależności od pacjenta, jego osobniczej wrażliwości i techniki operatora. 

Dbałość o wygląd, samopoczucie nie może być czynnością jednorazową. Okresowe powtarzanie zabiegów sprawia, że efekty  nawet przy zmniejszeniu dawek  leku utrzymują się coraz dłużej. 

Zabiegi charakteryzują się dużym bezpieczeństwem. Bardzo rzadko występujące opadanie powieki ,brwi czy kącików ust jest przemijające, odwracalne i nie pozostawiające śladu. 

Botulina znalazła zastosowanie głównie przy likwidacji zmarszczek mimicznych twarzy i tu jej działanie jest najskuteczniejsze. Próbuje się używać jej na szyi i innych częściach  ciała, lecz tu efekty są słabsze a groźba działań niepożądanych (aczkolwiek odwracalnych) większa. 

Przeciwwskazaniem do zabiegu są ciąża, karmienie piersią, niektóre rzadko występujące choroby mięśni. 

Biorąc pod uwagę cywilizacyjną potrzebę świeżego, młodego i zadbanego wyglądu botulina jest skutecznym, bezpiecznym i bezbolesnym sposobem na jego osiągnięcie. 

Możliwość jednoczesnego stosowania innych zabiegów estetycznych (peeling, laser) dodatkowo rozszerza zastosowanie leku.