Uroda

Uroda

Ze względu na swoje właściwości pijawki lekarskie coraz częściej i chętniej wykorzystywane są w kosmetologii i medycynie estetycznej. Skuteczność działania przy różnych defektach urody warunkują substancje chemiczne zawarte w gruczołach ślinowych pijawek i ich sposób działania na różne układy organizmu ludzkiego (patrz też www.estmed.com). Bezpieczeństwo i skuteczność hirudoterapii sprawiają, że coraz większe grono kobiet i mężczyzn na całym świecie zaczyna korzystać z tego rodzaju terapii.

"Oczyszczanie" organizmu- termin, którego jako lekarz nie lubię, co nie zmienia faktu, że pacjenci podczas zabiegów hirudoterapii i długo po, czują się dobrze, są pełni energii, optymizmu i apetytu na życie, silni... Przyczyn takiego stanu organizmu można w tym wypadku upatrywać w pozytywnym oddziaływaniu pijawek na doprowadzanie ciała ludzkiego do równowagi, antydepresyjnym wpływie na układ nerwowy człowieka, poprawie odżywienia i utlenowania komórek i tkanek, usprawnieniu eliminacji szkodliwych produktów przemiany organizmu (trucizn), wpływie na układ krwiotwórczy, funkcjonowanie i regenerację poszczególnych organów. Gwiazdy Hollywood coraz częściej poddają się tego rodzaju kuracjom, które można by nazwać także odmładzającymi.

"Cera i zmarszczki" - lepsze ukrwienie skóry, efekt "oczyszczający" organizmu, powodują znaczne zmniejszenie czynników, które warunkują powstawanie zmarszczek, niezdrowej cery i zmęczonego wyglądu. Mechanizmy grawitacyjne, hormonalne, słabe uwodnienie skóry, zanik naturalnych składników budulcowych skóry (np. kolagenu) wraz z wiekiem powodują zmiany w wyglądzie i budowie skóry oraz powstawanie zmarszczek.

Działanie pijawek jest w stanie zahamować niekorzystne procesy, a nawet je odwrócić, poprawiając wygląd, likwidując suchość skóry, spłycając zmarszczki, pobudzając do regeneracji zanikające składniki budulcowe skóry. Obok tradycyjnego przystawiania pijawek, bardzo skuteczne i coraz częściej stosowane są maseczki z własnej krwi pacjenta, pomieszanej z substancjami chemicznymi, które produkują pijawki. Ten swoisty "face lifting" daje efekt natychmiastowy, skuteczny i doceniany przez pacjentów. Podobne efekty występują również na szyi i grzbietach dłoni.

Cellulit - zmora kobiet w praktycznie każdym wieku. Nierównomierne rozłożenie tłuszczu w tkance podskórnej. Geneza powstawania tego defektu jest złożona, ale bezpośrednim mechanizmem są zaburzenia odpływu chłonki. Poprawiając ogólnie krążenie, pijawki usprawniają także układ chłonny, co skutkuje wyraźną poprawą wyglądu już po kilku zabiegach. Na efekt zabiegów składają się również substancje chemiczne zawarte w gruczołach np.: lipaza - enzym rozkładający tłuszcz. Masaże i mezoterapia z fosfatydylocholiny, choć działają, swoją skutecznością ustępują działaniom pijawek. Innych naprawdę skutecznych sposobów nie znam.

Żylaki, pajączki naczyniowe, przebarwienia skóry, pękające naczynia i wylewy krwawe - efekt zależy tu w dużej mierze od konsekwencji. Osoby liczące na cuda i natychmiastowy efekt będą zawiedzone. Zmiany, które obserwujemy na kończynach dolnych, powstawały stopniowo przez dłuższy czas. Aby liczyć na sukces, konieczna jest cierpliwość, wykonanie serii zabiegów (5-10) oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Efekty są indywidualne, ale zawsze owocują poprawą wyglądu nóg i cofnięciem się przynajmniej części defektów. 

Dobrych efektów należy oczekiwać również w leczeniu trądziku i innych, czasami bardzo ciężko poddających się terapii, chorób skóry.